Jdi na obsah Jdi na menu
 


Proč kastrovat kočky?

30. 10. 2007

5 pádných důvodů proč nechat kočku vykastrovat

1.        Feline immunodeficiency virus (FIV) a leukemie koček jsou pro kočky nebezpečné nákazy, které ohrožují jejich život. Jsou přenášeny slinami. Když se kočky perou, možnost přenosu nákazy je větší. Vykastrované kočky se tolik netoulají, nebrání své území a neperou se s ostatními kočkami. Proto pravděpodobnost poranění a přenosu infekce slinami je minimální.

2.        Nevykastrovaný kocour si značkuje své území silně páchnoucí močí. Bude to dělat jak v domě, tak i venku na zahradě. Často zmizí na celé týdny a vrátí se poraněný, někdy s infikovanými ranami. Většina koček, které skončí pod koly aut, jsou nevykastrovaní kocouři!

3.        Již půlroční kočka může zabřeznout. Může mít až tři vrhy za rok, každý po 5 až 6 koťatech. To znamená, že každým rokem je třeba najít až 18 nových domovů pro koťata jedné kočky.

4.        Kastrace není příčinou tloustnutí koček. Pouze nadbytečné překrmování vede k nezdravému tloustnutí. Vykastrované kočky neztratí schopnost lovit myši. Vykastrované kočky se drží blízko domova, tam se cítí být v bezpečí. Jsou také přítulnější.

5.        Není nutné, aby kočka měla před kastrací alespoň jeden vrh koťat. Z čistě finančního pohledu je nákladnější březí kočku a potom i koťata krmit, než zaplatit za kastraci.

Kastrace a pověry

Kočka přestane chytat myši 

NE, naopak, i kocouři a kočky, kteří dříve příliš nelovili, začnou chytat myši - nemají vlastně nic jiného na práci a drží se blíže domu.

Kočka ztloustne a zleniví 

NE, zda bude zvíře tlusté a líné závisí pouze na způsobu výživy a množství pohybu stej ně jako u nekastrovaných zvířat.

Ostatní kočky se jí strani 

NE, za léta práce s nalezenci jsme nic takového nepozorovali, tato zvířata se ve "společenském žebříčku" řadí bez ohledu na kastraci a zachovávají si původní místo ve smečce.

Kočka se stane nevrlou 

NE, naopak, zvíře jen přestane toužit po záletech a více přilne k majiteli.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář